3. PÁD – ODPOVĚĎ NA OTÁZKU WO/KDE

Click here to show popup

WO WIENER SCHNITZEL ESSEN IN WIEN... aneb tudy k řízku.

Jó, jasně. Máme tu ve Vídni historii na každém rohu, koncerty světového významu, habsburgské památky kam oko dohlédne a botanické zahrady. Máme tu jména jako je Sisi, Mozart, Beethoven a obrovské kolo v Prateru. Jenže nejpozději v poledne má každý správný turista naprosto jasno!

 

Nejpoužívanější německé tázací zájmeno je WO/KDE. Takže rychle, ke stolu! Ke Googlu! Druhá nejčastější vyhledávaná otázka zní:

 

KDE najdu ten správný řízek?

Ten vídeňský! Nejlépe z telecího masa (vom Kalb), dozlatova propečený. Dietně tenounký, svůdně rozprostřený přes celý talíř. S lehkou salátovou dekorací, kapičkou citrónu, křupavou kůrčičkou a proslulým bramborovým salátem.

 

Že tuhle specialitu dobře znáte? Chachá. Ale kdeže! Shoda s českým kolegou je čistě náhodná, vídeňský chlapík má zcela jinou chuť. Označení „der Schnitzel“ zde získává přímo mezinárodní rozměry.

 

Dostává se ve formě slovíčka „die Schnitzeljagd“ do hry pro děti, kterou v Čechách známe pod pojmem „stopovačka“. Že jste nic takového nikdy nehráli a nevíte, kde dobrotu hledat? Nezoufejte! Od toho jsem tu já, moje rubrika „Němčina s požitkem“ neboli „Deutsch mit Genuss“, kterou můžete sledovat každý pátek v naší facebookové skupinv

.

A také moje osobní a s láskou vyzkoušené tipy na místa, KDE (WO) si tento vídeňský zážitek nejvíce užijete. Řízky totiž miluju, stejně jako němčinu.

 

 

Takže ještě než se dáte do jídla, slibte mi, prosím, jediné: zapamatujte si, že odpověď na německou otázku KDE (WO) vyžaduje vyskloňování německých členů do třetího pádu.  Vypadá to takto:

 

 

Otázka:                                                     KDE si dáme ten nejlepší vídeňský řízek?

                                                                  WO essen wir den besten Wiener Schnitzel?

 

 

V restauraci, v kavárně a v parku! Tato místa mají jsou v němčině rodu středního, tedy: DAS Restaurant, DAS Kaffeehaus nebo rodu mužského, tedy DER Park. Jedna ze správných odpovědí proto zní: 

Svěle rezonuje s třetinkou piva, které se ve Vídni říká „Seidel“ nebo čtvrtinkou (0,25 l) či osminkou (0,125 l) dobrého vína, kterou si objednáte slovíčky  „Viertel“ nebo „Achtel“. Nechte si chutnat! Lassen Sie sich schmecken! Dobrou chuť! Mahlzeit!

 

A dobře si odpočiňte. Příště totiž půjdeme na výlet. KAM? Nechte se překvapit!

Už se těším.

Vaše 

SoF

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru