WO WIENER SCHNITZEL ESSEN IN WIEN... aneb tudy k řízku
Jó, jasně. Tady ve Vídni se můžete učit německy, máme tu historii na každém rohu, koncerty světového významu, habsburgské památky kam oko dohlédne a botanické zahrady. Máme tu spousty možností jak si němčinu užít. Máme tu jména jako je Sisi, Mozart, Beethoven a obrovské kolo v Prateru. Jenže nejpozději v poledne má každý správný turista a student, který si chce němčinu užít naprosto jasno!
Nejpoužívanější německé tázací zájmeno a zádrhel německé gramatiky je WO/KDE. Takže rychle, ke stolu! Ke Googlu! Druhá nejčastější vyhledávaná otázka zní:
KDE najdu ten správný řízek?
A já přidávám další: Umím použít německý 3. pád a k němu správně skloňovat členy?
Ten vídeňský! Nejlépe z telecího masa (vom Kalb), dozlatova propečený. Dietně tenounký, svůdně rozprostřený přes celý talíř. S lehkou salátovou dekorací, kapičkou citrónu, křupavou kůrčičkou a proslulým bramborovým salátem.
Že tuhle specialitu dobře znáte? Chachá. Ale kdeže! Shoda s českým kolegou je čistě náhodná, vídeňský chlapík má zcela jinou chuť. Překvapí vás nejen v německé gramatice, kde je rodu středního, takže DAS Schnitzel, ale navíc tu získává získává přímo mezinárodní rozměry.
Jako německé slovíčko die Schnitzeljagd ho najdete ve hře pro děti, kterou v Čechách známe pod pojmem stopovačka. Že jste nic takového nikdy nehráli a nevíte, kde dobrotu hledat? Nezoufejte! Od toho jsem tu já, moje rubrika „Němčina s požitkem“ neboli Deutsch mit Genuss, kterou můžete sledovat každý pátek v naší facebookové skupinv
.
A také moje osobní a s láskou vyzkoušené tipy na místa, KDE (WO) si tento vídeňský zážitek nejvíce užijete. Řízky totiž miluju, stejně učení němčiny, kurzy němčiny online, německou gramatiku apod.
Takže ještě než se dáte do jídla, slibte mi, prosím, jediné: zapamatujte si, že odpověď na německou otázku KDE (WO) vyžaduje skloňování německých členů do třetího pádu. Vypadá to takto:
Otázka: KDE si dáme ten nejlepší vídeňský řízek?
WO essen wir den besten Wiener Schnitzel?
V restauraci, v kavárně a v parku! Členy německých podstatných jmen jsou v tomto případě rodu středního, tedy: DAS Restaurant, DAS Kaffeehaus nebo rodu mužského, tedy DER Park. Jedna ze správných odpovědí proto zní:
Svěle rezonuje s třetinkou piva, které se ve Vídni říká „Seidel“ nebo čtvrtinkou (0,25 l) či osminkou (0,125 l) dobrého vína, kterou si objednáte slovíčky „Viertel“ nebo „Achtel“. Nechte si chutnat! Lassen Sie sich schmecken! Dobrou chuť! Mahlzeit!
A dobře si odpočiňte. Příště totiž půjdeme na výlet. KAM? Nechte se překvapit!
Už se těším.
Vaše
SoF