NEJDOU TI JAZYKY? ČTI DÁL…

Click here to show popup

Nejdou ti jazyky? Čti dál...

Ukážu ti proč. Ukážu ti jak z toho ven. A nakonec? Budeš v pohodě.

Ale postupně. Od začátku, který se v mém případě datuje rokem 2001. Tehdy jsem (se) totiž začala učit. Španělštinu a angličtinu sebe, němčinu ostatní. Tehdy jsem si totiž také začala dělat čárky. Za každého ze studentů, který řekl větu typu:

 

Jazyky mi nejdou.

Nikdy se to nenaučím.

Neleze mi to do hlavy.

 

Věty, na kterých by se dalo cvičit vytváření záporů. Věty, které vychází z negativních životních zkušeností a mentálních nastavení, které studenti získali v rodině či ve škole. Věty, které  bych měla jako správná učitelka začít vyvracet.

 

Moment, vyvracet?

Já, která vždy tvrdila to stejné o matematice, fyzice a chemii? Já, která sice vím, jak se leccos technického řekne, ale techniku dodnes nechápu a novou žárovku zvládnu koupit až na třetí pokus? Já, která některá ta „ne“ sama používám?

 

Ne, to nepůjde.

Čárky ve statistice sice zůstaly, vedu si ji stále, ale moje odpověď studentům byla a je jasná. Přestaň si slibovat vzdušné zámky. Přestaň si dávat nereálné cíle. Přestaň se mučit, nesrovnávej se s ostatními. Vydechni.

 

Zapomeň na všechna ta „musím“. Musím se neučit cizí jazyk. Musím začít mluvit. Musím pochopit způsobová slovesa. Musím rychle zvládnout nová slovíčka.

 

NEMUSÍŠ.

Účelem výuky čehokoliv totiž není cíl, ale proces. Hra samotná. Nesoustřeď se na jeden konkrétní úspěch, ale na proces zlepšování. Zkrátka vyraž, běž! 

 

Začni dávat pravou nohu před levou. Vykašli se na rychlost, dělej krůčky, užívej si každý metr. Každý malý úkon bude zdrojem tvého budoucího potenciálu. Tvého lepšího já. 

 

Každým krokem budeš hlasovat pro člověka, kterým se chceš v budoucnu stát.

Neříkej si, co chceš, co musíš, řekni si KÝM chceš být: 

  • Organizátorkou vlastních dovolených, která si objedná bez pomoci překladače a zařídí ubytování bez cestovní kanceláře?
  • Samostatným jedincem, který si najde práci v zahraničí bez pracovní agentury?
  • Rovnocenným obchodním partnerem, který vyjednává o cenách a nových obchodních příležitostech?
  • Členkou týmu zahraničního zaměstnavatele, která se vyjadřuje ke všemu, co je důležité?
  • Člověkem se znalostí jazyka, který si hledá informace i mimo český rybníček?
  • Nadšeným Evropanem či Evropankou zastávajícím hodnoty tolerance se znalostí kultury sousední země?
  • Studentem, který to při zkoušce všem natře?

Vyber si, zvol si, doplň vlastní možnost. Vybarvi si svoji identitu, svého „avatára“, kterého budeš milovat, protože teď začíná ta pravá hra.

 

Budeme sbírat důkazy. Když si totiž zajdete do posilovny, jste možná tím, kdo rád sportuje. Když začnete vařit, budete možná tím, kdo miluje roli kuchaře. Když si koupíte kytaru, je vaším možným „avatárem“ muzikant.

 

Ale jde to i obráceně. Nevíš, kým bys chtěl(a) být? Koho hrát? Kým se ve svém budoucím životě stát? Tím, tím nebo všemi? Dej si čas, přemýšlej. Vciť se do své role či rolí. Co by bylo, kdyby?

 

Co asi dělá takový Evropan? Čte zahraniční tisk? Poslouchá podcasty?

Co by měla umět plnohodnotná členka týmu u zahraničního zaměstnavatele? Říct svůj názor? Diskutovat na úrovni?

 

Co byste doporučili uchazeči o zaměstnání, aby se necítil nervózní? Trénovat poslech, aby zvládnul přijímací pohovor? Naučit se základní fráze, které mu pomohou získat lepší pozici a odpovídající plat?

 

Zkus to, hrej si a dělej si čárky. Sbírej si vlastní důkazní materiál, že ti to jde.

Zkusila ses podívat na ubytování v Alpách, proklikala ses německým formulářem až k objednávce správného pokoje, dětskou přistýlku už nedáš, ale stejně to byla sranda? Výborně, přesně to se počítá! Čárka.

 

Rozhodl ses pro Evropana, přemýšlíš ze které země by měl být, vyhrálo Německo, podíval ses na dokument o Berlíně a chceš se tam podívat? Skvělé. Udělej si čárku.

 

Poslouchala jsi podcast o tom, jak vést diskuze, nerozumíš ani slovo, jsi frustrovaná? Pusť to k vodě. Dobrá předsevzetí vydrží maximálně do prvního týdne v lednu, my hledáme životní identitu. Zkus si třeba číst. Zkus cokoliv, co tě napadne, sbírej čárky.

 

Hromadící se důkazy, které postupně změní tvé přesvědčení a tvůj vlastní sebeobraz. Ten postupně vytvoří tvé lepší já. Jedna čárka nic neovlivní, ale když jich máš víc, máš novou identitu.

 

Zapomeneš na stresující cíle, tabulky, mentální nastavení, která tě brzdí. Postupně změníš to, KÝM jsi.

 

Budeš svým vlastním tvůrcem, svoji vlastní stvořitelkou, budeš si věřit, budeš se milovat. Budeš v pohodě.

 

A každý člověk v pohodě je velkým krokem k laskavějšímu světu. Ke světu, ve kterém stojí za to žít.

 

Potřebujete s hledáním čárek „helfnout“? Neváhejte se ozvat!

 

Na svém webu mám spoustu možností, kde si můžete vyzkoušet tu pravou čárku získat. V sekci Němčina zdarma najdete tipy na četbu, počítačové hry, poslechy i možnost obdběru Školičky špílem, což je pravidelná dávka hravé gramatiky, která vás konečně naučí šprechtit.

Viel Spaß, Erfolg und Freude nejenom při výuce jazyků.

Vaše

SoF

Přejít nahoru