4 ZPŮSOBY, JAK SLYŠET, CO VÁM NĚMECKY ŘÍKAJÍ

Click here to show popup

Zvoní vám telefon s pozvánkou na možný pracovní pohovor do Rakouska či Německa, ale bojíte se ho zvednout? Sedíte na jednání s německy mluvícími kolegy a přemýšlíte, jak říct svůj názor? Chcete se v Rakousku, Německu či Švýcarsku konečně seznámit s místními a myslíte, že jim nebudete rozumět?

 

Pak čtěte dál. V následujících řádcích vám totiž ukážu 4 způsoby, jak slyšet to, co vám německy říkají. Nejdříve však jedna obecná zásada, platná nejen v němčině. To, JAK posloucháte, ovlivňuje to, CO slyšíte. Nevěříte? Přesvědčte se. V praxi se existují tyto způsoby poslechu:

 

Způsob 1: TEN ŘEKNE TO A TEN ZASE TOHLE

Karl: Ich habe eine Katze.“. „Und ich habe einen Hund.“ odpoví Markus.

Oba mluvčí spolu hrají něco jako ping-pong. Něco málo se o sobě dozví, ale jinak se nic moc zvláštního nestane. 

 

Způsob 2: HÁDKA

Nebo výměna názorů, chcete-li. Diskuze, ve které však všichni slyšíme jenom to, co chceme. To, co musíme. Slovesa ve 2. os. j. č.  Udělal jsi to a to. A pak jsi odešel. „Du hast das und das gemacht! Und dann bist du gegangen!“. Výčitky. Nic víc, nic míň. 

 

Způsob 3: EMPATICKÉ NASLOUCHÁ

Uf, konečně. Třetím způsobem začínáme opravdu slyšet. Vciťujeme se do perspektivy mluvčích. Jak se asi u prožívané události cítili? Jak jim u toho asi bylo? Dejte svému protějšku najevo, že skutečně posloucháte. Třeba takto: „Und wie hast du dich dabei gefühlt? Wie ist es dir dabei gegangen?“. Uvidíte, že se začnou dít zázraky. 

 

Způsob 4: SLYŠET GÉNIA

Ne, nesmějte se. Čtvrtý způsob naslouchání je skutečně geniální. Teprve zde totiž vzniká skutečný dialog, kdy v jazyce objevujete jeden druhého. Je to něco jako meditace, flow, proudění myšlenek, názorů. Nasloucháme při něm vzájemným možnostem a blízké budoucnosti mluvčího. Co si o tom myslíš? „Was hältst du davon?“. Jak ti to zní? „Wie klingt es für dich?“

 

Už slyšíte sladkou hudbu svých budoucích možností v německy mluvícím prostředí? Výborně!

Potřebujete svůj poslech ještě trochu vyladit? Zahrát si německý slovní ping-pong? Natrénovat hádku? 😊 Bavilo by vás mluvit v němčině skutečně o tom, co je v životě důležité? Chcete umět poslouchat?

Vyzkoušejte moji patnáctiminutovou konverzační kondičku Deutsch auf Draht.

 

 

Volat si můžeme přes Zoom, WhatsApp nebo přes telefon, termíny si můžete sami určit, ale já už teď vím jediné. Možné chyby společně vylepšíme tak, že ve Vás ostatní uslyší génia stejně jako Vy v nich. Naučíte se skutečně slyšet i reagovat. Německy a v pohodě.

 

Tak co, dáme řeč? Těším se už teď

Vaše

SoF

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru