NĚMECKÁ VÝSLOVNOST

Click here to show popup

Jak na německé přehlásky - stručný návod pro drsné chlapy i něžné paní

Mluvíte a nikdo vám nerozumí? Kroutíte pusou, formujete podivné zvuky a není to ono? Začínáte se učit německy a bojujete s výslovností? Pojďte do toho pořádně, pojďte do toho s požitkem. Hned vám ukážu jak.

 

Ale moment. Nedřív vám představím tři základní písmena: A – O – U. Cože? Že na tyhle tři české skrčky není třeba oblékat přilbici?

Ohó – moment, moment. Chvíli je pořádně sledujte. Vidíte je? Jak se pomaloučku, polehoučku a téměř nenápadně plíží do německého tábora? Jak přechází hraniční čáru? A teď jsou tam! U sousedů.

 

Pyšně si zdobí hlavu dvěmi tečkami a myslí si, že je nepoznáme. Omyl, vidíme vás – Ä – Ö – Ü!

 

A jedno je jasné: návrat na českou klávesnici máte s tou věcí na hlavě nadobro zpečetěn. A na anglickou se taky nedostanete, heč. Leda když to jinak nepůjde a ještě jenom v přepisu AE, OE, UE. A my? Kašleme na vás, seďte si na severu, my jdeme zpátky do měkkého slovanského háje.

 

I když vlastně…momentíček, chviličku. Pšenku máme svoji, ale co když tam na severu mají něco, co my ne? Co kdyby se tam dalo něco praktického přiučit, co kdyby se tam dal někde vydělat měšec plný peněz a okoukat to, co našinec ještě neumí? Co tam takhle na chvíli nahlédnout? Lehce pootevřít dvířka germánského světa? Vcítit se do mentality, která ho utvářela?

 

Natřást medvědí kožešiny, naostřit dvoujsečnou sekeru. Napít se silné medoviny přímo z kozího rohu. Vyběhnout s vlky přímo k cíli. Zaryčet hrdelními zvuky.  Půjčit si od někoho sílu i to obrovské bájné kladivo a zabít všechny strachy!

 

Jednou ranou! Prásk!!  …. A je klid.

 

Teď už jen stačí vydat ten správný skřek. Ä – Ö – Ü!

 

Že mám jít příkladem? Klidně – tady mě máte i s ukázkou několika slovíček rovnou z praxe. Nezapomeňte si pustit zvuk.

 

A teď se jdu kochat. Hezkými muži ze severu, jak jinak. Jsou to sice skoro samí Norové, ale tvrdé samohlásky jim jsou skvěle. A zima je tam taky jako když vyšije, vlastně vytesá. Posuďte sami:

Zajímají vás další zvláštnosti německé výslovnosti? Najdete je na mém videu

Líbí se vám germánské jazyky? Skvělé, buďte se mnou! Buďte německy v pohodě! Třeba rovnou v naší německé výukové skupině na Facebooku, kde se učíme Německy do práce i pro život. 

Viel Spass, Erfolg und Freude!

Vaše

SoF

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru