JAK VYUŽÍT VLASTNÍ CHYBY

Click here to show popup

Udělej chybu, letíme!

Bojíte se chyb? Děsí vás, že se v cizím jazyce spletete? Zvládáte německé členy, skloňování, časování, ale obáváte se mluvit? Kladete si otázku co se stane, když uděláte chybu?

 

Vítejte mezi námi, smrtelníky

 

Jste na tom totiž stejně, jako všichni ostatní. Jste normální. Stejně jako je naprosto normální dělat chyby. Plést koncovky přídavných jmen. Zapomínat slovíčka. Tápat v rodech podstatných jmen. Procházet krajinou němčiny a občas v ní pořádně zabloudit. Pojďme však nahlédnout k těm, kteří bloudit skutečně umějí. 

 

Buďte jako indiáni – dělejte chyby

 

Věděli jste, že Pueblo indiáni dělají chyby? Záměrně a promyšleně. Vetkávají je do svých jinak naprosto dokonalých ručně tkaných látek. Každý výrobek tak získá malý kaz. Původní národy totiž dobře ví,  že dokonalé je jenom to, co přichází shůry. Lidské je chybovat.

Uf, konečně! Nevím jak vám, ale mě se po tomto zjištění ulevilo. Rázem si odpouštím dnešní trošku připálenou vaječnou omeletu i nečitelně zapsané poznámky ze včerejšího workshopu na téma online vzdělávání. Látka mého žití má dva kazové uzly, jsem člověkem, mám splněno.

Nejvyšší čas vyrazit za dokonalostí, jdu do přírody. Je překrásně zelená, jdu po cestě kousek od rakousko-slovenských hranic lemované stromy s perfektními květy. A najednou?

 

Památník letectví! Krásně nedokonalý s přímo ukázkovou hrubkou vytesanou přímo do kamene. Má být totiž správně věnovám (komu,čemu):  VŠEM – ALLEN, ale není. Na pomníku je napsáno pouhé ALLE, které bez koncovky -N na konci znamená VŠICHNI (kdo,co). Na pomníku je tedy přímo do mramoru nesmazatelně a vytesaná hrubka. Klasická chyba, ukázková nedokonalost.

 

Chyby, které tě naučí létat

 

A přesto oslava! Pocta všem, kteří naučili stroje létat. Památka všech pokusů a omylů, ztroskotání, oslava vítězství člověka nad hmotou, oslava prvního bezmotorového létaní v příhraničním prostoru. A že je na kameni chyba? Pche! No a? Tu lze vždycky opravit! Obyčejnou fixou, pár ranami do kamene. Důležité je jen jedno: každou chybu, kterou uděláte dnes, už pravděpodobně neuděláte zítra.

 

Výsledek, který se počítá

 

Žádná chyba totiž není tak důležitá jako výsledek. Jako umění se nevzdát, umění se zvednout, umění to zkusit. Udělat to znovu a možná stejně nebo o malou trošičku lépe. Roztáhnout křídla a letět. Přes hranice mateřského jazyka, do cizích zemí, ke svobodě! Chcete letět správným směrem? Leťte se mnou! Naučím vás, jak si to pořádně užít. 

 

 

Hledáte bezpečný prostor, kde můžete chybovat jedna radost? Místo, kde se mi můžete svěřit se vším, co vám v němčině brání roztáhnout křídla? Vstupte do mé facebookové skupiny Němčina do práce i pro život. Ukážu vám, jak se v němčině létá ke hvězdám :). 

Vaše

SoF

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru